Folyo Kesim  

Günümüzde açıkhava ve iç mekan reklamlarının bir çoğunda (tabela, pano, afiş, mağaza vitrin, duvar, araç v.b) folyo dediğimiz kendinden yapışkanlı renkli filmler kullanılır. Bu folyolar ile düz yüzey kaplama renk değiştirme çalışmalarının dışında, (logo, yazı, rakam, sembol vb) görseller hazırlamak mümkün.

Cutting Plotter makineler sayesinde reklam folyoları son derece hassas ve hızlı kesilebiliyor.
Hazırlanan grafiklerin vektörel tabanlı olmasının avantajları oldukça fazla.

Folyo kesim makinelerinde kesilip ayıklanan imajların görüntü keskinlikleri kusursuzdur.

Mini veya dev boyutlarda harfler elde edilebilir. 4,5 mm (12 punto) den başlayan harfler, istenen ebatlarda görüntü kalitesi bozulmadan büyütülebilir.

Plotter kesiminden sonra, maket bıçağıyla tezgâhta elle ayıklanan folyoların yapıştırma işlemi için iki ayrı teknik kullanılır.
Ragle dediğimiz küçük plastik aparat ile kuru (transferli) veya ıslak uygulama ile montaj yapılır.

Reklam tabelalarında, mağaza vitrinlerinde, yönlendirme panoları ve ikaz levhalarındaki kullanılan “kesim folyosu” tabir edilen folyolar, görsel nitelikleri bakımından vazgeçilmezdir.

Reklam folyo kataloglarında, ana renkler dışında, birçok ara renk folyo seçeneği de bulunur.
Tüm bu renklerin mat ve parlak çeşitlerini de birçok markada mevcuttur.

3M, Oracal, Metamark, Kemica, Avery, Arlon, Mac-Tac, markaları açıkhava ve iç mekan reklamcılığında en çok tercih edilen markalar.

Mağaza vitrinlerinde, yol - yönlendirme ve ikaz levhalarında, tabela ve reklam panolarında, cam cephelerde, araçlarda tercih edilen kendinden yapışkanlı reklam folyoları son derece estetik ve dayanıklıdır.

Reklam folyolarının uygulanacağı zeminler, düz yüzey (pürüzsüz) ve tertemiz olmalıdır.
Folyo yapıştırılacak zeminlerin üzerinde muhtelif lekeler varsa (toz, yapışkan, yağ, boya, silikon vb.)
alkollü bezle silinmesi gerekir.

Reklam folyoları, cam, pleksi (akrilik) gibi düzgün yüzeylere uygulandığında görsel kalite ve dayanıklılık açısından en iyi sonucu verir.

Yeni boyanmış (alçıpan / beton / ahşap) duvarlara folyo sticker veya poster uygulama çalışması boyadan  20 gün sonra yapılması gerekir.

Yaygın kullanılan ekonomik reklam folyolarının kalınlıkları 0,08 mm (80 micron) dir. Pvc içerikli
kendinden yapışkanlı malzemelerin altında taşıyıcı 120 gr beyaz kağıt vardır. Yapıştırma için uygun olan sıcaklık en az 10 derece olmalıdır. 24 saat sonra şeffaf yapışkan sertleşerek zemine tam olarak tutunma sağlayacaktır.
Tekrar sökülmek istendiğinde en az 20 derece ısıtılarak maket bıçağı yardımıyla 180 derece açı ile folyo geri alınabilir. Soğuk havalarda folyo yüzeyi sıcak hava tabancası ile  ısıtılarak daha rahat söküm yapılabilir. Uzun süre zeminde kalan ekonomik folyolar söküldüğünde zeminde yapışkan izleri bırakabilir. Bu yapışkan izleri de sentetik tiner benzeri yağlı boya incelticileri ile temizlenir.

Indoor ve Outdoor reklamlarda kullandığımız folyo çeşitleri

Opak folyolar
Cam dekor Folyoları (Buzlu cam folyoları)
Metalik (Gümüş, altın, bronz, ayna) folyolar
Translucent seri (Işık geçirgen)
Transparan Seri (Renkli cam dekor)
Floresan folyolar (Gündüz fosforlu)
Lümen Folyolar (Gece fosforlu folyo)
Reflektif Folyolar (Kedigözü)
Cast seri (Araç kaplama)